Kúpiť alebo požičať si auto

Kúpiť alebo požičať si auto

Byť vlastníkom čohokoľvek bolo v minulosti akou si výpoveďou o statuse a postavení jednotlivca. Tým však nechcem povedať, že by v súčasnosti ľudia majetok nehonobili a nevlastnili. Napríklad čo sa aut týka väčšina šoférov svoje auta vlastní. Na Slovensku sa ešte nestalo celkom bežným trendom, že si ľudia auta radšej požičiavajú. Veľkým predpokladom toho, že si ľudia auta kupujú je, že ich cena je pre mnohých ešte stále dostupná. Ďalším dôvodom prečo sú ľudia ochotný a schopný si kúpiť auto je možnosť vziať si naň spotrebný úver. Veľmi zaujímavou možnosťou, ktorú dnes ľudia využívajú, je platba auta na tretiny tostiera.

Čím vlastne človek auto nepreplatí, len si platbu rozdelí na tretiny. Hodnota auta zostáva nezmenená a jednotlivci alebo rodiny dokážu splátky oveľa lepšie zaplatiť. Ak by sa aj táto suma zdala mnohým nedostupná, existuje aj možnosť platbu rozdeliť na pätiny. Auta si napríklad kupujú aj spoločnosti a firmy. Nie je celkom vo zvyku bežnej populácie, ani firiem autá si požičiavať. Ľudia si väčšinou požičiavajú auto len na dovolenku. Prenajatie auta mohlo byť výhodnejšie naproti jeho kúpe. Najhlavnejšie veci, ktoré človek potrebuje na to, aby si mohol auto požičať. V prvom rade potrebujete poznať auto požičovňu, v ktorej si auto zarezervujte. Na rezerváciu by ste mali vlastniť debetnú, alebo kreditnú kartu. Na prebratie auta z požičovne si musíte pripraviť Vašu potvrdenku, ktorá slúži ako doklad, že ste zaplatili za službu, teda prenájom vozidla. Kreditná karta je rovnako potrebná pri rezervácii ako pri preberaní vozidla a to kvôli depozitu za požičané auto. Vodič, ktorý si auto požičiava musí mať vodičský preukaz platný aspoň po dobu 12 mesiacov. Okrem vodičského preukazu auto požičovňa potrebuje vidieť aj iný identifikačný doklad napríklad pas. Je však nutné pripomenúť, že každá auto požičovňa má svoje vlastné podmienky a preto je nutné si ich pred prenájmom prečítať.

Dôležité je napríklad vedieť, že väčšina auto požičovní požičiava autá vodičom až od veku 21 rokov. Ak by ste si mysleli, že horná hranica veku nie je, tak ste na omyle, zväčša sa uvádza horná hranica do 70 rokov. Existuje tu však možnosť ako toto ohraničenie obísť. A to poplatkom. Ak máte viac, alebo menej rokov ako auto požičovňa uvádza ako potrebnú podmienku je tu možnosť zaplatiť poplatok. Je však otázne, či sa to potom oplatí. Ak máte napríklad záujem zarezervovať auto pre niekoho iného, je Vám to tiež umožnené. Dôležité je však aby boli splnené všetky podmienky prenajímateľa. Určite ľudí vždy zaujíma najmä cena. Ako nájsť takú auto požičovňu, ktorá nám vyhovuje aj z hľadiska ceny? Na internete možno nájsť vyhľadávacie formuláre, ktoré nám pomôžu vyhľadať najlacnejšiu možnosť prenájmu auta v našom okolí. Nezabúdajte na to, že najlacnejšia možnosť nie je vždy najlepšia tostapane economico. Pri požičiavaní auta si rovnako ako pri kúpe auta musíte všímať aké je auto priestranné, tiež to, na aké palivo auto jazdí a v akej oblasti si auto chcete požičať. Väčšina auto požičovní požičiava auta s tzv. zásadou „full to full“. Auto dostanete s plnou nádržou a musíte ho odovzdať s plnou nádržou. Ak dovolenkujete je fajn, že tu takáto možnosť požičania auta existuje.