Kokaín

Kokaín

Film, už názvom napovedajúci, pojednáva o medzinárodnom nelegálnom obchodovaní s drogami. V 70. rokoch došlo práve v obchode s drogami k rapídnemu vzostupu. Celosvetovo sa drogy dostávali – miglior decespugliatore z jedného kontinentu na druhý. Niekde v strede tohto obchodu na začiatku stál len tak nenápadne Američan George Jung. Postupom času sa však George Jung dostal celkom do popredia dovozu kokaínu z Kolumbijského mesta Medellín do Ameriky.

Film pojednáva o živote Georgea Junga a jeho drogových začiatkoch v 60. rokoch v Kalifornii. Ako to tak býva, mladý George hrajúci americký futbal na strednej škole pre vidinu peňazí začne predávať marihuanu na Kalifornskej pláži. Tu sa nakontaktuje na mnohých pašerákov, od ktorých je už len krátka cesta do veľkého sveta dílerov a priekupníkov. Niekde na počiatku dospievania si mladý George povedal, že nechce nikdy žiť ako jeho rodičia. Jeho otec bol vo svojich vlastných aj v synových očiach stroskotaný podnikateľ a matka s ich životom prejavovala neustále nespokojnosť.

Práve toto boli jedny z najdôležitejších motívov, ktoré ho formovali až k životnej túžbe bažiacej po bohatstve. Všetky jeho nelegálne obchody ho dostávali k jeho vytúženému bohatstvu, avšak niesli so sebou, ako to už býva, aj obete. Na jednej strane sa George stáva bohatým, má všetko, ale na strane druhej túži po šťastí a obyčajnej spokojnej rodine. Avšak z kruhu drogového kartelu je veľmi ťažké, ba priam nemožné sa dostať. Je otázne, či po tom aj v skutočnosti niekedy aj túžil. Po jeho ľahkom vyšplhaní sa až na samí vrch padá až príliš nízko a prichádza o niečo preňho, toho času najcennejšie. Prichádza o dôveru a lásku vlastnej dcéry.

Pôvodný názov filmu je Blow. Bol režírovaný režisérom Tedom Demme. Hlavnú rolu, a teda samotného Georgea Junga, si zahral Johny Depp. Ďalej hrali Penelope Cruz, Jordi Mollá, Franka Potente, Rachel Griffiths. Na scenári k filmu sa podieľali traja scenáristi Nick Cassavetes, David McKenna a Bruce Porter. Film bol vyrobený a vydaný v USA v roku 2001. Film Kokaín v sebe nenesie žiadnu brutalitu, je natočený s akousi sentimentálnou príchuťou. Človek má tendenciu dílerov pochopiť. Všetci marihuanový díleri vo filme sú stvárnení tak, akoby neboli schopný inej zárobkovej činnosti. George Jung je díler, ktorého si zamilujete. Scenár filmu je postavený tak, aby ste ho nielen chápali, ale ľutovali a zároveň milovali.  Pri pozeraní filmu Georgea Junga vnímate ľudskejšie ako ste v skutočnosti schopný dílera vnímať. Avšak samotný George sa nikdy nenechal počuť, že by svoje skutky oľutoval. Zo svojich 60 rokov, ktoré za svoje skutky dostal si odsedel vo väzení 20. V roku 2014 ho pustili na slobodu, ale od tej doby neposkytol ešte žiaden rozhovor. Pre natočenie filmu bol ale inšpiratívnym nielen z dôvodu, že sa podieľal na založení tzv. Kolumbijskej drogovej cesty, ale aj pre jeho, povedzme odvahu, distribučné a obchodné schopnosti a pre schopnosť relatívne úspešne komunikovať a ovládať členov svojej siete. Ak by George svoj talent využil na legálnu činnosť, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezískal toľko miliónov, ale asi by sa ani nedostal do väzenia. Ale ako sa už vraví, každý sme strojcom svojho vlastného šťastia.