Hypotéka

Hypotéka

Nastal ten deň: Je čas kúpiť si dom alebo byt. Ale priemerné náklady na nehnuteľnosť sú viac ako 100 000 eur a keďže pravdepodobne nemáte takýto typ peňazí, ktoré sa nachádzajú na sporiacom účte, budete si musieť požičať väčšinu z tejto sumy od veriteľa a stráviť slušnú časť zvyšku vášho života splácaním tejto sumy, plus úroky. Vaša hypotekárna úroková miera je teda veľká vec. Znížte sadzbu o dva percentá a ušetríte stovky eur v priebehu úveru. Tu je návod, ako získať najlepšiu sadzbu hypotéky.

1. Zlepšite svoje kreditné skóre

Vyššie úverové skóre ukazuje, že banka má menej rizika, čo sa týka zlyhania vašej pôžičky, čo znamená, že zaplatíte menej za požičanie peňazí. Koľko je menej? Úroková sadzba môže byť o percento alebo aj niekoľko percent nižšia, čo je veľký rozdiel, keď si zoberiete, že splácate 30 rokov v priemere (el dispositivo más potente es el centro de planchado profesional).

Ak potrebujete zlepšiť svoje skóre, uistite sa, že nevyužívate viac ako 20 až 30 percent z vášho dostupného úverového limitu, nevediete dlhy kreditnou kartou a platíte všetky svoje účty včas. Tiež získate svoje bezplatné úverové správy a vyhľadajte akékoľvek chyby či nezrovnalosti. Budete tak mať lepší rating a banky vám požičajú viac a za lepších podmienok.

2. Mať záznam o zamestnaní

Banky si tiež myslia, že ste menej rizikový, ak dokážete preukázať najmenej dva roky trvalého zamestnania a príjmov, najmä od toho istého zamestnávateľa. Budú chcieť vidieť výplatné pásky alebo ročné zúčtovanie. Tí, ktorí sú samostatne zárobkovo činnými osobami to budú mať pri vybavovaní hypotéky ťažšie.

3. Ušetrite nejaké peniaze

Budete všeobecne mať nižšie sadzby hypotéky, ak dáte viac peňazí z vlastného. 20 percent je zlatý štandard. Veritelia samozrejme prijímajú aj oveľa menej, ale často budete musieť platiť súkromné ​​hypotekárne poistenie, ktoré sa môže pohybovať od 0,5 do 2,25 percent z pôvodnej sumy úveru za rok. Budete tiež chcieť mať dva až tri mesiace v hotovosti rezervy na sporiacom účte.

4. Prejdite na nižšiu fixáciu

Ak ste našli svoj dom snov, alebo jednoducho chcete rýchlejšie splatiť váš dlh, zvážte 15-ročnú fixnú sadzbu hypotéky. Priemer je aktuálne 2 percentá. Na pôžičku vo výške 100 000 eur bude vaša mesačná platba značne vyššia, ale ušetríte viac ako 10 000 eur, pretože sa vám zníži miera preplatenia.

6. Porovnávajte

Pri hľadaní najlepšej sadzby, dokonca aj pri refinancovaní, chcete pozerať na najlepšie možnosti na trhu. To znamená, že sa nerozhodnete pre prvú finančnú inštitúciu alebo tam, kde máte normálny účet. Spravte si váš prieskum online.

7. Konajte rýchlo

Ceny nehnuteľností sú v súčasnosti na mnohých trhoch veľmi vysoké, a to najmä vďaka nedostatku dostupných domov, takže budete musieť konať rýchlo. Ak chcete mať výhodnú hypotéku, mali by ste sa po nej začať obzerať čo najskôr (bolsas al vacio para ropa).

8. Fixácia úrokovej sadzby

Po podpísaní kúpnej zmluvy a zabezpečení hypotekárneho úveru sa opýtajte svojho veriteľa, ako dlho zvyčajne trvá spracovanie úveru a zistite, či a ako dlho bude vaša sadzba fixovaná. To niekedy prichádza s poplatkom, najmä ak je to dlhšie ako päť rokov, ale mohlo by sa to oplatiť, ak si myslíte, že sadzby môžu stúpať. Zaujímalo by vás, či ceny budú stúpať, klesať alebo zostať nezmenené tento rok? Pozrite sa na predpovede hypotekárnych odborníkov.